Posted on

Ukulele to instrument, który w ostatnim czasie przeżywa istny renesans pod względem popularności. Coraz więcej ludzi decyduje się na naukę gry. Wielu zawodowych muzyków także korzysta z ukulele. Czym w zasadzie jest, jak wygląda i jakie ukulele dla początkujących jest najlepsze?

Pod jakimi względami ukulele przypomina gitarę?

Zacznijmy od samej budowy. Instrument ten kojarzy się nade wszystko z niewielką gitarą – jest to skojarzenie prawidłowe pod względem wyglądu. Od gitary jednak ukulele różni się nade wszystko liczbą strun – posiada takowe cztery. Brzmienia również nie należy porównywać do tych wydobywających się z pudła rezonansowego zwykłej gitary. Mamy tutaj do czynienia z o wiele wyższymi, energicznymi dźwiękami, które kojarzą się z tradycją i kulturą Hawajów i podobnych egzotycznych rejonów świata.

Jakie ukulele dla początkujących wybrać?

Jak dobrać ukulele dla początkujących? W pierwszej kolejności trzeba wiedzieć, że jest kilka typów tego instrumentu. Najbardziej powszechne ukulele dla początkujących to ukulele sopranowe, które charakteryzuje się niewielkimi gabarytami, niską ceną oraz robiącą wrażenie dynamiką gry. Korzysta się z niego przede wszystkim do nauki akordów oraz prostych melodii. Dla znacznie bardziej profesjonalnych użytkowników przyzwoite jest ukulele koncertowe, barytonowe lub tenorowe, ale są to instrumenty znacznie mniej poręczne i znacznie bardziej kosztowne. 

Nauka grania na ukulele jest bardzo prosta, a w internecie znaleźć można wiele poradników w tej dziedzinie. Jest to instrument niezwykle przystępny i nadaje się dla początkujących osób, które do tej pory nie miały do czynienia z grą na jakimkolwiek innym. Ukulele jest małe, sympatyczne i tanie.