Posted on

Nic nie jest wieczne. Nawet w przypadku tak trwałych przedmiotów jak narzędzia. Jeżli często się z nich korzysta z pewnością z czasem się zniszczą. Żeby zatrzymać ten proces trzeba o nie dobrze zadbać i czasami naostrzyć. Bardzo ważne jest, aby wiedzieć jak to dobrze zrobić, żeby nie zaszkodzić jeszcze mocniej. Z tego powodu tak ważne jest okresowe ostrzenie narzędzi. Jednak, aby zrobić to właściwie niezbędne są odpowiednie umiejętności oraz precyzja. Niebagatelne znaczenie ma również dobry sprzęt za pomocą którego odbywa się ostrzenie. Trzeba zdawać sobie sprawę kiedy użyć szlifierki, a kiedy prostą ostrzałkę. Praca odpowiednio zadbanymi narzędziami jest nie tylko prostsza, ale również o wiele przyjemniejsza. Bez wątpienia nie wszystkie można ostrzyć samodzielnie w domu. Czasami warto pójść do fachowca, który zrobi to profesjonalnie. Które narzędzia wymagają ostrzenia u specjalisty? Które można ostrzyć samodzielnie w domu?

Osełka jako podstawowy sprzęt do renowacji narzędzi 

Niemal w każdym domu znajdują się jakieś narzędzia, które prędzej czy później będą potrzebowały ostrzenia. Takim najprostszym przydatnym przyrządem jest niewątpliwie osełka. Kiedyś służyła ona do ostrzenia sierpów czy kos i produkowano ją ze zwykłego piaskowca. W dzisiejszych czasach przydaje się do ostrzenia noży kuchennych, nożyczek, sekatorów i wielu innych narzędzi niezbędnych w codziennym życiu. Na rynku dostępnych jest dużo osełek, nie tylko tych z piaskowca. Oczywiście każda przeznaczona jest do innego narzędzia oraz innego stopnia stępienia. Osełka jest wytwarzana również w różnych kształtach jak np.:

  • okrągła – służy przede wszystkim do ostrzenia nożyc,
  • trójkatna – najlepsza do ostrzenia dłut,
  • owalna – jej kształt umożliwia ostrzenie sekatorów,
  • płaskie i prostokątne – mocowane są na blacie roboczym, nie są przeznaczone do trzymania w dłoni.

Należy wspomnieć, że na rynku dostępne są także ostrzałki, które są zrobione w taki sposób, aby w trakcie ostrzenia narzędzia nie skaleczyć dłoni. One również występują w wielu kształtach, tak aby ostrzenie narzędzi o nietypowych formach było wygodne. 

Co można ostrzyć przy użyciu pilników?

Kolejnym przyrządem służącym do ostrzenia narzędzi są pilniki. Tak samo jak osełka, pilniki występują w różnych kształtach jak np.: płaskie, okrągłe, trójkątne, mieczowe, półokrągłe. Każdy służy do ostrzenia innego typu narzędzia. Pilniki wytwarzane są z bardzo odpornego surowca i najczęściej służą do ostrzenia narzędzi ręcznych oraz urządzeń mechanicznych. Dzięki różnorodnym kształtom są bardzo pomocne przy ostrzeniu pił, hebli, siekier, różnego rodzaju świdrów. Takim przykładem może być ostrzenie pił ręcznych, które wykonuje się przy użyciu pilników płaskich i okrągłych. 

Szlifierka – co nią naostrzymy?

Zajmując się ostrzeniem narzędzi nie można także zapominać o szlifierce. Jest to wyjątkowo szybki i nie wymagający zbyt dużego wysiłku sposób na naostrzenie tępych narzędzi. Jednakże korzystanie ze szlifierki wymaga wyjątkowej precyzji i dokładności. Zwłaszcza trzeba uważać podczas ostrzenia noży. Istnieje ryzyko, że ostrzone narzędzie nagrzeje się do niebezpiecznie wysokiej temperatury. Większość stali wykorzystanych do produkcji narzędzi jest wrażliwa na przegrzanie, co być przyczyną utraty właściwości. Należy o tym pamiętać przed przystąpieniem do ostrzenia i wcześniej przygotować pojemnik z wodą, aby móc schłodzić narzędzie. Trzeba również uważać, aby nie przyciskać zbyt mocno noża do tarczy.

W czasie korzystania z tej metody ostrzenia warto skorzystać z odpowiednich podpórek, które zapobiegną kontaktowi metalu z powierzchnią ścierającą pod różnymi kątami. Bez wątpienia szlifierka jest sprawnym oraz komfortowym sposobem na zaostrzenie szczególnie płaskich narzędzi. Jednakże aby móc z niej korzystać trzeba posiadać odpowiednie wyczucie i doświadczenie, nieodpowiednio wykorzystana zamiast poprawić stan narzędzia może być przyczyną jego nieodwracalnego zepsucia.  W wielu miejscowościach takich jak Łódź, Poznań Kraków i wiele innych znajdują się punkty usługowe, gdzie można oddać narzędzia do naostrzenia i zajmie się tym s[ecjalista. W takiej sytuacji możemy mieć pewność, że nie tylko nie zostaną zniszczone, ale również dobrze naostrzone.

Kiedy trzeba ostrzyć narzędzia?

Nie zawsze w porę można się zorientować, że dane narzędzie wymaga ostrzenia. Tylko wprawne oko specjalisty może ujrzeć pierwsze sygnały. Oczywiście zazwyczaj się tego podejmujemy, kiedy narzędzie jest już tępe i jest niezdatne do pracy. Większość narzędzi ogrodowych warto po skończonym sezonie i intensywnym ich użytkowaniu naostrzyć. Kiedy posiadamy wiele takich narzędzi warto oddać je do specjalisty, aby ich regeneracja była odpowiednio wykonana. Należy podkreślić, że czasami praca stępionymi narzędziami może być po prostu niebezpieczna.