Posted on

Koszalin czy Kościerzyna – egzamin na prawo jazdy zawsze stanowi wyzwanie. Podobno liczą się umiejętności zdającego, a nie miasto, w którym(ej) przystępuje się do egzaminu. Jednak zdania na ten temat są podzielone. Oczywiście jak zwykle prawda leży gdzieś pomiędzy. Część ludzi jest zdania, że łatwiej przystępuje się do egzamin(u) na prawo jazdy w mniejszych ośrodkach, inni z kolei przekonują, że lepszym wyjściem jest egzamin w dużym mieście. Jakie są wady i zalety każdej z tych opcji?

Egzamin na prawo jazdy w dużym mieście – wady i zalety

Bezsprzecznym(ą) zaletą egzaminu w większym mieście są umiejętności, które można nabyć w trakcie szkolenia, jak i właściwego egzaminu. Kierowanie pojazdem w większych miejscowościach wiąże się z sporym natężeniem pojazdów. Takie warunki uczy wielu różnych zdarzeń drogowych, które mogą wydarzyć się w przyszłości. Często są to rzadko spotykane zdarzenia. Co więcej im więcej zachowań przećwiczy się pod opieką nauczyciela, tym sprawniej pójdzie radzenie sobie z nimi w pojedynkę. Spore miasto podsuwa wiele możliwości do sprawdzenia swoich umiejętności za kółkiem. Często zakorkowane skrzyżowania okrężne, czy wielopasmowe, trudne skrzyżowania stanowią wyzwaniem(a) dla wielu osób. Nawet tych o większym doświadczeniu.

Poza tym większe miasta uczą także jazdy(ę) wśród autobusami i tramwajami. Standardem są tzw. buspasy – przeznaczone wyłącznie dla autobusów komunikacji miejskiej bądź taksówek. Pozostałe pojazdy mają zakaz po nich jeździć w określonych godzinach. Kolejnym typowym składnikiem wielkomiejskiego krajobrazu są tramwaje. Kierowca musi być skupiony i spoglądać w lusterka. 

Kolejnym plusem prawa jazdy w większym mieście jest wybór szkół. Większy wybór równa się ciekawsze możliwości. Większa rywalizacja między szkołami dobrze rzutuje na uczniów. Dlatego, że aby utrzymać się na rynku, instruktorzy muszą dawać należytą jakość. 

Czym może nas zaskoczyć egzamin na prawo jazdy w małym  mieście?

Na pierwszą myśl może wydawać się, że w mniejszym miasteczku jest lepsza zdawalność. Nawet jeśli jest to prawdą, warto pomyśleć nad długofalowymi efektami.

Podczas nauki jazdy w mniejszej mieścinie kursant z dużym prawdopodobieństwem nie spotka tramwajów. Również autobusów i pozostałych aut będzie mniej. Ilość pieszych także maleje. Generalnie skala ruchu jest nieporównywalnie mniejsze. Ponadto w małym miasteczku mniej będzie skomplikowanych skrzyżowań czy innych wymagających manewrów. Mniejszy(e) natężenie ruchu pozwala na dłuższy namysł zanim podejmie się decyzję(i) za kierownicą. I oczywiście, wydawać się może, że jest to czynnik pomocny podczas egzaminu. Ale w tym miejscu pojawia się kolejna kwestia – w jakim celu osoba zdaje egzamin na prawo jazdy? 

Jeśli z samochodu będzie się korzystać sporadycznie, wtedy małe miasteczko jest idealnym miejscem na egzamin. Mniejszy ruch, więcej przestrzeni do podejmowania decyzji – wydaje się łatwe. Jeśli jednak samochód ma być wykorzystywany(e) często wtedy lepszym(ą) opcją jest duże miasto. Umiejętności, które można osiągnąć w bardziej ruchliwym otoczeniu, często przynoszą korzyści w życiu.

Prawda jest taka, że mimo powyższych dywagacji większość decydując o ośrodek(ku) ruchu drogowego kieruje się miejsce(m) zamieszkania. Ważne jest by punkt, w którym zdaje się egzamin było jak najbliżej. 

Decyzję o tym, który rodzaj miasta jest lepszy dla egzaminu na prawo jazdy, każdy musi podjąć indywidualnie. Powinno się wziąć pod uwagę preferencje i wskazać cel – w jakim celu będzie służyło prawo jazdy w Kościerzynie w przyszłości. Jeśli ma ono być wykorzystywane w pracy zawodowej, warto zebrać jak najwięcej skilla z jeżdżeniem pod okiem kogoś bardziej doświadzonego. Nawet jeśli na początku będzie się popełniane(ć) błędy – wnioski z nich wyciągnięte okazują się bezcenne.