Posted on

Metoda formowania rotacyjnego pozwala na wytwarzanie obiektów które nie są wypełnione w środku. Usługa roto używana jest aby stworzyć detale wielkogabarytowe. Zapoznaj się z naszym tekstem aby doinformować się na czym dokładnie ta metoda polega.

Czym jest formowanie rotacyjne?

Formowanie roto jest jedną z technologii przetwarzania tworzyw sztucznych. Metoda ta polega na rozprowadzeniu tworzywa sztucznego, i umiejscowieniu go wewnątrz rozgrzanej formy, po jego powierzchni wewnętrznej. W jakim celu stosuje się tę metodę?

Rotomoulding stosuje się do między innymi do produkcji wyrobów plastikowych które mają różną grubość ścianek i dowolny kształt czy też przeróżne kolory. Obiekty które są otrzymane w ten sposób wykorzystywane są w przemyśle, handlu, medycynie, czy też w rolnictwie.

Formowanie rotacyjne – jak przebiega?

Podczas formowania rotacyjnego, forma obraca się w wielu różnych kierunkach, co uniemożliwia równomierny rozkład tworzywa. To właśnie dzięki temu istnieje możliwość zachowanie jednakowej grubości ścianek. Wsparciem dla ogrzewającego formę ruchu gazu jest wentylator, którego działanie bardzo pomaga w wyrównaniu temperatury w całej komorze. To natomiast ma wpływ na ulepszenie współczynnika wnikania ciepła do formy. Gdy forma osiągnie temperaturę umożliwiającą przetopienie i rozpłynięcie tworzywa, pojawia się jej bardzo wolne chłodzenie, które ma na celu minimalizację naprężeń, które są wewnątrz i zapobieganie powstawaniu zniekształceń detali.

Jakie są plusy formowania rotacyjnego?

Formowanie rotacyjne ma bardzo wiele korzyści. POcząwszy od tego, że rotowane rzeczy najczęściej nie mają żadnych rys, albo szwów spawania. Co więcej, metoda ta umożliwia produkcję dużych przedmiotów w korzystny finansowo sposób.