Posted on

Od czego powinno się zacząć budowę hali przemysłowej?

Najpierw konieczne jest wybranie lokalizacji, w której chcemy skonstruować halę przemysłową i ustalić wstępny jej plan. Jeżeli wybraliśmy już teren to zdecydowanie sprawdźmy wszystkie parametry techniczne. Wchodzi w to zweryfikowanie wszystkich instalacji, dowiedzenie się jaka jest nośność gruntów oraz o stanie wód gruntowych. Oprócz tego niezbędne jest dostanie zgody na dojazd do lokalizacji, w której hala przemysłowa będzie budowana. Obowiązkowo odbierz również mapę do wykonania projektu.

Następnym etapem jest zrealizowanie projektu budowlanego. Do tego zazwyczaj wynajmuje się architekta albo firmę, która będzie realizatorem budowy. Na liście obowiązków koniecznie wpisz też wizytę w Wydziale Urbanistyki, w którym otrzymasz wpis i wyrys miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. W ten sposób architekt będzie mógł ustalić w jakich wymiarach możliwe jest zbudowanie obiektu na konkretnej działce.

Informacje ze strony przedsiębiorstwa Bewika – hale przemysłowe

Kiedy potrzebne jest pozwolenie na budowę hali przemysłowej i jak je zdobyć?

Jeżeli budujemy halę przemysłową i mamy plan aby używać jej do 180 dni to wystarczy nam złożenie zawiadomienia o budowie. Należy złożyć je we właściwym Urzędzie Miasta lub Starostwie Powiatowym i można zacząć budowę hali. Gdy minie 180 dni hala przemysłowa musi być poddana rozbiórce ewentualnie można ją przenieść gdzieś indziej.

Jeśli jednak planujemy wybudować całoroczną halę przemysłową, czyli taką, która będzie stała w tym samym miejscu ponad 180 dni to konieczne jest złożenie pisma o pozwolenie na budowę.

Wraz z wnioskiem trzeba zanieść projekt budowlany, a w zasadzie według nowych przepisów – trzy projekty budowlane. Potrzebny jest plan zagospodarowania terenu, projekt architektoniczno-budowlany i projekt techniczny – plan techniczny do Urzędu lub Starostwa zanosimy po skończeniu budowy.

Co więcej żeby wniosek o pozwolenie był pełen, niezbędne jest dołączenie do niego dokumentów, które potwierdzą warunki techniczne dotyczące gazu, prądu, dostawy wody i odbioru ścieków. Muszą być także załączone dokumenty potwierdzające wytrzymałość wodociągu w roli przeciwpożarowej.

Kolejny dokument, który trzeba zanieść to druk potwierdzający to, że dany grunt może być przeznaczony na cele budowlane a także oświadczenia architektów i osób, które analizowały plany budowlane.

O czym jeszcze musimy pamiętać podczas budowy hali przemysłowej?

Jeśli zanieśliśmy poprawny wniosek razem ze wszystkimi załącznikami to Urząd Miasta albo Starostwo Powiatowe ma 65 dni na wydanie decyzji.

Według prawa budowlanego, jeżeli chcemy zmodernizować albo przebudować halę przemysłową to nie musimy posiadać pozwolenia na to. Tak samo będzie w przypadku chęci zrobienia modyfikacji na działce budowlanej.

Jeżeli za to mieliśmy w planach zrobić halę przemysłową tylko maksymalnie na 180 dni i zgłosiliśmy tylko budowę, a w trakcie kiedy już stała zachciało nam się przerobić ją w całoroczną to powinniśmy zgłosić wniosek o budowę zanim upłynie 180 dni. Jeśli natomiast nie uda nam się tego w tym czasie zrobić to halę należy rozebrać i będzie można postawić ją jeszcze raz nie wcześniej niż po uzyskaniu pozwolenia na budowę. Niesamowicie istotne jest również to, że jeżeli upłynie przepisowe 180 dni i konieczne jest rozebranie hali to nie możemy jej postawić po raz kolejny w tym samym miejscu. Niezbędne jest jej definitywne rozebranie lub przeniesienie do innej lokalizacji. Chęć postawienia jej znowu w jednakowym miejscu wiąże się z koniecznością posiadania pozwolenia na budowę.