Posted on

Układanie kostki brukowej wbrew pozorom to nie jest czynność bardzo skomplikowana. Niemniej jednak rozumiemy że dla niektórych usługi brukarskie w Gdańsku są lepszą opcją. Z naszego tekstu dowiesz się prawidłowo przebiegają prace brukarskie. Tę wiedzę możesz wykorzystać zarówno podczas układania kostki brukowej jak i sprawdzania czy wynajęty brukarz dobrze ją ułożył. 

Jak prawidłowo ułożyć kostkę brukową?

Na początku prawidłowego układania kostki jest projektowanie bruku, oznacza to wykonanie odpowiedniego projektu. Musi on dostarczyć Tobie wiadomości, ile materiałów budowlanych potrzebujesz, oraz ile łącznie cały proces wyniesie. Usługa brukarska wykonana przez doświadczoną firmę na pewno trochę wyniesie niemniej jednak nie warto na tym oszczędzać. Nie zapominaj również że żeby zacząć zlecenia brukarskie należy zweryfikować czy Ty masz dostęp do potrzebnych przyrządów. Zaletą zdecydowania się na specjalistę jest fakt iż firmy brukarskie mają w ofercie zarówno etap planowania, ale również dobór oraz transport materiałów którymi są na przykład kostka brukowa czy kruszywa. Firmy takie znajdziesz niemalże wszędzie, czy to Trójmiasto, Gdańsk, Gdynia, Warszawa czy Opole. 

 Wybór kostki brukowej – jak zacząć?

Oprócz barwy musisz wziąć pod uwagę inne parametry podczas wyboru kostki brukowej. Bardzo istotna jest również faktura kostki czy też rozmiary konkretnych elementów. Możesz się zdecydować  na tradycyjny format czy też płyty XXL, które są bardzo popularne w szczególności wśród innowacyjnych projektów. Kolejny etap to poprawne zmierzenie całej posesji. Pozwolą one przygotować projekt oraz sprawią one że będziesz świadom jak duża palet kostki trzeba będzie zamówić.

Narzędzia które będziesz potrzebować – zobacz

Pierwszym niezbędnym narzędziem aby ułożyć kostkę brukową jest zagęszczarka. W przypadku większych powierzchni aby wybrać grunt będziesz potrzebować koparki. Układasz większe płyty? W takim przypadku warto jest wypożyczyć chwytaki podciśnieniowe których waga będzie wynosić od 120 do 320 kilo. Ponadto do pomiaru będzie potrzebny niwelator lub długi metr. W trakcie pracy koniecznie należy zaopatrzyć się wniezbędne będą podstawowe narzędzia jakimi są grabie, szpadla, taczki, miotły, poziomica, łata.

Etapy układania kostki brukowej krok po kroku

1. Wytyczenie nawierzchni

W tym etapie musisz zaznaczyć na projekcie konkretne punkty. Takim sposobem możesz wytyczyć usytuowanie oraz poziom zabudowy w terenie.

2. Układanie kostki 

Na początku należy wyeliminować ziemię na głębokość przewidzianą w projekcie. Wszystko to jest zależne od rodzaju podbudowy. Nie możesz zapominać, aby krawędzie kostki umocnić krawężnikami które są ustawione na warstwie cienkiego betonu. Dodatkowo żeby odpływ deszczówka był prawidłowy, następnym warstwom zaczynając od dna musisz nadać spadek 1 do 3 proc czyli 1-3 cm/m. Ostatni etap który należy zrobić to wyrównanie dna wykopu oraz ubicie go za pomocą ubijak bądź zagęszczarkę mechaniczną.

3. Wykończenie terenu po ułożeniu kostki brukowej 

Gdy już skończysz układać kostkę brukową całkowitą powierzchnię należy ubić. Na zakończenie na powierzchni ułożonej kostki brukowej powinno się rozsypać warstwę lekko przesianego piasku i wmieść go w szczeliny pomiędzy kostkami, kolejno zalać wodą a także pozostawić go aby osiadł. Czynności te potrzeba powtarzać kilka razy, do momentu aż piasek całkowicie wypełni wolną przestrzeń. Ta czynność w perfekcyjny sposób ustabilizuje elementy powierzchni.

4. Ostatnie porady

Podczas przygotowywania łożyska pod nawierzchnię musisz bezwzględnie wybrać całkowitąwarstwę urodzajną. W przeciwnym razie jeśli próchnica ulegnie rozkładowi czy też zmniejsza swoją objętość nawierzchnia miejscami się zapadnie. Wszystkie następne warstwy podbudowy a także podsypka koniecznie muszą być wyrównane oraz ubite. Pamiętaj żeby nawierzchni nadać 1-3 procent spadku, nawet gdy jest przepuszczalna, ponieważ użyto podsypki piaskowej a także ma odpowiednią podbudowę, żeby woda szybko z niej odpływała. Ponadto żeby osiągnąć powierzchnię o jednolitej barwie, powinno się przed rozpoczęciem układania wymieszać kostki pochodzące z różnych opakowań.