Posted on

Obora dla bydła mlecznego będzie się lekko różnić od obory dla bydła mięsnego. Głównym powodem jest to, że krowy mięsne są większe niż te mleczne. Z tego powodu budynek, który ma zostać oborą musi uwzględniać gabaryty zwierząt. W dodatku podczas hodowli krów mlecznych konieczne jest miejsce na dojarki – podczas hodowli krów opasowych takiej potrzeby nie ma.

Różnica pomiędzy hodowlą bydła mlecznego, a opasowego

Dzisiaj bardzo często widzi się sytuacje, gdzie krowy mięsne w cieplejszych miesiącach znajduję się na dworze, a w zimniejsze pory zwierzęta są w pomieszczeniach. Zwierzęta mięsne nie potrzebują szczególnie adaptowanych pomieszczeń. Najczęściej wystarczająca będzie wyścielona słomą stodoła. Spotykany jest również system, kiedy to krowy znajdują się 365 dni na pastwisku i posiadają jedynie dojście do pewnego budynku, w którym mogą schować się w czasie śniegu lub też mrozu.

W przypadku krów mlecznych raczej nie korzysta się z hodowli na dworze. Żywienie bydła mlecznego jest bardzo istotna i od niej zależy jakiej jakości jest mleko i ile go będzie. Dlatego bydło mleczne zazwyczaj będzie stało w oborach, żeby mieć nadzór nad tym ile i jaką paszę krowy zjadają.

Rodzaje obory dla bydła

Tak samo krowy opasowe, jak i mleczne można hodować w oborach stanowiskowych lub wolnostanowiskowych. Obory wolnostanowiskowe mogą się dzielić na ściołowe i bezściołowe i najczęściej spotykanym systemem bywają takie z głęboką ściółką. 

Przyjęło się, że budynki stanowiskowe robione są w sytuacji gdy hodowca posiada 40 albo mniej krów. Wolnostanowiskowe za to będą w sytuacji kiedy hodowca ma mięso-mleczny chów albo więcej niż 40-50 krów opasowych. Warto wspomnieć, że przy oborach wolnostanowiskowych niezbędne jest posiadanie izolatki dla zwierząt chorych albo takich, u których podejrzewamy, że mogą być chore.

Obory stanowiskowe to pomieszczenia, w których istnieją wydzielone stanowiska, w których zwierzęta są przywiązane liną do jednego miejsca. Często widziane są w takich pomieszczeniach ruszta dla bydła, które wykorzystują model stanowiskowy bez wykorzystania ściółki i minimalizują obowiązki podczas regularnych doglądów zwierząt. Przy każdym stanowisku zwierzę musi posiadać poidło i stół paszowy. Rozmiar rusztu dla bydła nie jest zawsze identyczny – są one dopasowane do wielkości i wagi bydła. W ten sposób możemy wyróżnić stanowiska krótkie, średnie i długie. 

Co jeszcze znajdziemy w oborze?

Przy oborze wolnostanowiskowej bez ściółki popularne są ażurowe podłoża, które posiadają wydzieloną część legowiskową. Legowisko zazwyczaj wyłożone jest specjalną matą np. gumową. 

Przy oborach ściołowych niezbędne jest położenie ściółki. Perfekcyjnie do tego zda egzamin słoma.

Jeśli budujemy oborę uwięzową i chcemy zakupić ruszta dla bydła, to niezbędne będzie kupienie maty gumowej albo piasku. W sytuacji uwięzi ściołowej – słoma, którą trzeba każdego dnia wymieniać na nową. 

W przypadku hodowli krów mlecznych dosyć istotne jest zapewnienie im naturalnego światła, dlatego, że wpływa to na jakość i ilość mleka, jakie bydło może dać. Przy takiej hodowli konieczne będzie też znalezienie przestrzeni na halę udojową, która będzie wyposażona w dojarki. 

Kolejną niesamowicie istotną rzeczą jest zapewnienie właściwego mikroklimatu. Wpływa to na zdrowie i wydajność zwierząt. Żeby mikroklimat był odpowiedni trzeba zagwarantować odpowiednie warunki klimatyczne. Nie bez znaczenia jest też materiał, z którego zrobiono budynek i jego kubatura oraz technika zamieszkania krów. Bydło woli stać w niższej temperaturze. Doskonała powinna być taka w granicach od -7 do 18℃. Jeśli krowy stoją w głębokiej ściółce to temperatura niewątpliwie będzie trochę wyższa. Dodatkowo należy zadbać o cyrkulację powietrza – bydło przebywając w budynkach emituje dwutlenek węgla, ciepło i parę wodną. Jeżeli nie będzie tam dobrej cyrkulacji powietrza, stacjonowanie w pomieszczeniu może nie być bezpieczne. Jeśli nie ma możliwości aby umożliwić naturalną wentylację to niezbędne będzie założenie mechanicznej. W takim momencie trzeba nade wszystko sprawdzić rozmieszczenie otworów nawiewnych, tak aby były rozłożone z grubsza w jednakowych odstępach i aby zimą powietrze nie było skierowane bezpośrednio na zwierzęta.

Źródło: https://ruszta-betonowe.pl/