Posted on

Każdy posiadacz pojazdu jest świadomy jak zasadniczy dla bezpieczeństwa podróży jest wybór dobrych opon. Pomimo tego, że w Polsce miesiące zimowe rzadko bywają mroźne i z opadami śniegu, jazda przez cały rok na oponach letnich nie jest dobrym pomysłem. W okresie jesienno – zimowym, kiedy ulice stają się śliskie trzeba rozważyć wymianę opon letnich na zimowe, ewentualnie można zakupić opony wielosezonowe. Jest to niewątpliwie rozwiązanie bardzo wygodne, ponieważ nie trzeba zmieniać opon dwa razy do roku. Spora część kierowców zastanawia się jaka jest różnica między oponami wielosezonowymi a letnimi, a przede wszystkim, czy mogą one zagwarantować odpowiednią przyczepność w czasie ujemnych temperatur i śliskich dróg? Dla kogo opony całoroczne będą dobrym wyborem? Czy kupno jednego zestawu opon wielosezonowych jest bardziej opłacalny od tych sezonowych?

Najważniejsze różnice między oponami sezonowymi a całorocznymi 

Rolą opon jest zagwarantowanie dobrej przyczepności, a tym samym bezpieczeństwa na drodze. Aby tak się stało, powinny być one właściwie dobrane do warunków panujących na drogach. Inaczej skonstruowane są opony dedykowane do jazdy w wysokich temperaturach, a inaczej takie, których używa się w mroźne, śnieżne dni. Opony wielosezonowe są w pewnym sensie kompromisem. Opony całoroczne powinny sobie poradzić w każdej pogodzie. Na rynku dostać można trzy rodzaje bieżników używanych zarówno w odmianach wielosezonowych, jak i letnich: symetryczne, asymetryczne oraz kierunkowe. Rzeźby w oponach całorocznych posiadają cechy zimowe oraz letnie. Można powiedzieć, że tego typu bieżnik posiada dwie strony – letnią i zimową. Opony całoroczne różnią się od tych sezonowych także mieszanką, jaka została użyta do wytworzenia gumy. Jest ona dostosowana zarówno do jazdy w ujemnych, jak i wysokich temperaturach. Należy również nadmienić, że opony wielosezonowe najlepiej się sprawdzą w przypadku samochodów używanych przede wszystkim w mieście i na krótkich trasach. Samochody, które każdego roku jeżdżą ponad 15 000 km muszą posiadać opony sezonowe.

Jakie są minusy i plusy opon wielosezonowych?

Opony całoroczne są mniej kłopotliwe w użytkowaniu od opon sezonowych. Nie ma potrzeby wymieniać ich wiosną i zimą, a jedynie raz na jakiś czas zdjąć je, aby zamienić miejscem. Dzięki temu, nie musimy troszczyć się przechowywaniem dodatkowego zestawu opon. Przy oponach wielosezonowych nie musimy się martwić, że pojawią się wcześniejsze mrozy, co w sytuacji opon letnich może nie być bezpieczne. Oczywiście opony wielosezonowe są oszczędną opcją, ale należy być świadomym tego, że posiadają one pewne wady. Na rynku można kupić modele, które lepiej radzą sobie w warunkach zimowych, inne z kolei w wysokich temperaturach. Z tego powodu konieczne jest pójście na kompromis. Opony wielosezonowe w warunkach ujemnych temperatur mają parametry zbliżone do opon zimowych średniej półki, jednak trochę gorzej sprawdzą się latem na suchej drodze od dobrych opon letnich. Można powiedzieć, że opony całoroczne są oponami zimowymi.

Dla kogo będą lepsze opony sezonowe, a dla kogo wielosezonowe?

Zakup opon jest ważnym wyborem, przed którym wcześniej czy później stanie każdy właściciel samochodu. Należy dokładnie go przemyśleć, żeby podróż samochodem była wygodna i bezproblemowa. Jeżeli mamy jakiekolwiek wątpliwości, można pójść się do specjalistycznego sklepu i porozmawiać ze specjalistą. Tego typu sklepy można znaleźć niemal w każdym dużym mieście takim jak Warszawa, Wrocław, Poznań (opony w Poznaniu) czy Łódź. Zazwyczaj przyjmuje się, że opony całoroczne są odpowiednim rozwiązaniem dla osób, które jeżdżą głównie po mieście do 15 tysięcy kilometrów każdego roku.