Wiele gałęzi przemysłu nie może się obejść bez drutu. Jest to potrzebny materiał w większości fabryk, i wykorzystywany jest w wielu dziedzinach życia – od elementów dekoracyjnych, po wytwarzanie mebli, aż do robienia różnego rodzaju konstrukcji. Wyróżnia się on dużą wytrzymałością i niewielką średnicą. Mimo wszystko przed użyciem, trzeba oddać go pewnej obróbce. Podczas tego procesu kształtowane są jego cechy takie jak: twardość, giętkość, rozciągliwość. Zazwyczaj wytwarzany jest drut o okrągłym przekroju, ale współczesne urządzenia mogą wyprodukować także kwadratowe, czy skręcone. Zależnie od wymagań może też wybrać jego pokrycie. Na pewno inne będzie przy drucie wykorzystywanym do wytwarzania biżuterii, a inne przy takim, który przeznaczony jest do produkcji mebli. Aby poddać drut właściwej obróbce, nie wystarczy pojedyncza maszyna. Niezbędne będzie do tego o wiele więcej urządzeń. Jakie maszyny wykorzystywane są przy obróbce drutu?
Zgrzewarka wielopunktowa do obróbki drutu
Niewątpliwie wszystkie urządzenia wykorzystywane do obróbki drutu powinny mieć odpowiednie certyfikaty. Na rynku można znaleźć dwa rodzaje zgrzewarek – jednopunktowa oraz wielopunktowa. Jest to urządzenie, którego zadaniem jest zastąpienie spawania. Ściślej mówiąc przeznaczone jest do zgrzewania prętów zrobionych ze stali niskowęglowej. Układ zgrzewania zgrzewa ze sobą odpowiednie elementy za pomocą prądu stałego lub zmiennego. Efektem tego procesu jest siatka z drutu o przeróżnych kształtach i wymiarach. Przy użyciu zgrzewarki wielopunktowej można wytworzyć zarówno siatki zbrojeniowe, jak i panele ogrodzeniowe. Zgrzewarka wielopunktowa jest urządzeniem najczęściej wykorzystywanym w wyspecjalizowanych liniach produkcyjnych z tego względu, że jest to wyjątkowo spora maszyna. Operator obsługujący to urządzenie odpowiada za uzupełnianie podajnika o właściwą ilość prętów, a także pilnuje aby cały proces przebiegał bez problemów.
Obróbka drutu – do czego służy nawijarka?
Kolejnym urządzeniem przeznaczonym do obróbki drutu jest nawijarka, albo innymi słowy szpularka. Nowoczesne szpularki do drutu umożliwiają zautomatyzowanie procesu oraz precyzję. Każda czynność wykonywana przez maszynę jest dokładnie zaprogramowana. Jak sama nazwa wskazuje nawijarka do drutu przeznaczona jest do nawijania drutu w zwoje. Można ustawić maszynę tak, żeby zwoje były o wymaganej wadze. Zwoje służą one przede wszystkim do związywania zbrojeń na budowach. Cały cykl nawijania złożony jest z następujących po sobie etapów:
- przytwierdzenie drutu do szpuli na początku nawijania,
- zwinięcie drutu w szpulę, a później odcięcie go,
- luźna końcówka drutu zostaje dowinięta,
- zrzucenie gotowego zwoju.
Maszyna przeznaczona jest zwłaszcza do nawijania drutu miękkiego.
Prościarka drutu – niezbędne urządzenie przy obróbce drutu
Jednym z licznych urządzeń wykorzystywanych do obróbki drutu jest prościarka. Jej zadaniem jest rozprostowanie drutu z kłębu niezależnie od jego średnicy – dobrej jakości prościarka poradzi sobie prawie z każdą. Kiedy potrzebne jest wyprostowanie drutu za pomocą prościarki? Takim przykładem może być instalacja odgromowa. Często materiał jakim jest drut dostarczany jest w kłębach. Żeby konstrukcja odgromowa dobrze spełniała swój cel należy ten drut rozprostować. Dawniej robiono to ręcznie poprzez rozciąganie, ale powodowało to uszkodzenia drutu. Pomimo tego, że były one niewidoczne dla oka, ale przyczyniały się do powstawania korozji. W takiej sytuacji potrzebna była prościarka, a także rozwijak do drutu. Urządzenia te mogą wyprostować go z niezwykłą dokładnością bez jakichkolwiek uszkodzeń. Prościarka do drutu jest wykorzystywana zarówno w przypadku drutu gładkiego, jak i żebrowanego. Cały proces często jest w pełni zautomatyzowany, obsługa maszyny opiera się tylko do jej nadzoru, oraz regulacji mechanizmów. Na rynku dostępne są także prościarki wielotorowe, które produkowane są na specjalne zamówienie. Przeznaczone są one do jednoczesnego prostowania drutu o różnych średnicach.
Jakie są pozostałe maszyny używane przy obróbce drutu?
Oczywiście istnieje wiele innych urządzeń, które są używane przy obróbce drutu. Sposób ich działania zależny jest od tego, do czego później będzie używany drut. Takim urządzeniem niewątpliwie są giętarki. Są to urządzenia wykonywane na indywidualne zamówienie kupującego. Służą one do gięcia siatek panelowych, a także górniczych. W przypadku siatek panelowych takie urządzenia działają tak jak prasa, która gnie materiał na całej długości siatki. Następnym rodzajem takich nietypowych urządzeń są ciągownie. Jest to maszyna przeznaczona do redukcji średnicy drutu poprzez jego gniecenie. Najczęściej taki drut używany jest w górnictwie oraz do produkcji krat pomostowych. Ze względu na jego nietypowe wykorzystanie, jest to maszyna wykonywana jedynie na specjalne zamówienie. Drut jest materiałem wszechstronnie wykorzystywanym w wielu dziedzinach życia, z tego powodu powstało tak wiele maszyn przeznaczonych do jego obróbki. Często są to urządzenia przeznaczone dla określonych branż, w których drut jest powszechnie stosowany. Należy pamiętać, że takie maszyny są sporych rozmiarów i tylko specjalistyczne linie produkcyjne mogą sobie pozwolić na ich zakup.