Posted on

Kompresor – co to jest i czym się charakteryzuje?

Kompresor jest maszyną za pomocą której uzyskamy gaz mające duże ciśnienie. Zazwyczaj kompresory mogą dawać ciśnienie na poziomie 6–10 barów. Oczywiście jest to zależne od jego rodzaju. W celu dokonania procesu sprężenia powietrza, kompresor musi ja zassać, a następnie podwyższyć jego ciśnienie do odpowiednich parametrów. 

Kompresory występują głównie w przemyśle, ale zobaczymy je także w przydomowych warsztatach, szpitalach, gabinetach dentystycznych, samochodach, a czasem też w domach.

Warto mieć świadomość, że każdy kompresor jest sprężarką, ale nie każda sprężarka jest kompresorem. Jako sprężarki zidentyfikujemy także wentylatory oraz dmuchawy.

Jakie jest zastosowanie kompresora?

Wykorzystanie kompresora będzie się różniło w zależności od tego jaki jest to typ sprzętu, jego wielkości oraz lokalu, do którego został zamówiony. Kompresor tłokowy, który kupimy do wykorzystania w gospodarstwach domowych znajdzie zastosowanie przy pompowaniu kół od roweru albo samochodu, piłek lub materacy. Oprócz tego kompresory znajdują zastosowanie przy zasilaniu maszyn pneumatycznych albo pistoletów do malowania ciśnieniowego, a także do czyszczenia pozostałych urządzeń. Tego typu kompresory zazwyczaj są również w serwisach samochodowych i serwisach opon.

Inny rodzaj kompresora to jest śrubowy, możemy spotkać go na przykład w branży budowlanej. Sprzęt ten wyposażony jest w koła, dzięki czemu można go super łatwo przetransportować do docelowej lokalizacji i użyć w trudnych położeniach. Te kompresory wyglądają trochę jak przyczepa. Najczęściej są używane do zasilania maszyn pneumatycznych takich jak wiertarki udarowe albo młoty. Wykorzystywane są też do oczyszczania strumieniowego oraz wdmuchiwania kabli. Z racji tego, że są wielozadaniowe to zobaczyć je można zarówno podczas remontu dróg jak i w zakładach górniczych.

Co może się popsuć w kompresorze?

To, że warto zanieść kompresor do serwisu można rozpoznać po kilku sprawach. Sytuacje, w których bardzo dobrze jest zastanowić się nad naprawą kompresora to między innymi złe działanie chłodnicy, brak odpowiedniego ciśnienia, stukanie podczas działania czy też o wiele głośniejsze działanie sprężarki. Jeżeli Twój sprzęt niepoprawnie działa, nie może do pełna napompować zbiornika lub posiada zanieczyszczoną głowicę, to czym prędzej zanieś go do serwisu kompresorów w Warszawie -> http://kompren.pl/. Takie rzeczy często prowadzą do przegrzania, a w rezultacie do całkowitego uszkodzenia maszyny. Korzystniej więc pomyśleć o tym z wyprzedzeniem, kiedy zobaczymy pierwsze objawy. Jeżeli posiadany przez nas kompresor działa o wiele głośniej niż zazwyczaj to prawdopodobnie znaczy to, że jakaś część się zużyła i wypada ją wymienić.

Powinno się pamiętać o okresowym zanoszeniu kompresorów do serwisów w Warszawie, dlatego że wykonując im kontrolę możemy uniknąć poważnej usterki, która kosztować nas może sporo pieniędzy.