Posted on

Cięcie blach laserem  pozwala na uzyskanie maksymalnie precyzyjnego kształtu materiałów o różnym typie. Co więcej, daje ogromną nagminność postępowań, która nie jest do powtórzenia gdy stosuje się inne technologie obróbki. Przeczytaj nasz artykuł, aby dowiedzieć się czym jest cięcie laserowe we Wroclawiu a także inne informacje o tym zabiegu.

Jak wygląda zabieg cięcia blachy za pomocą lasera?|W jaki sposób przebiega cięcie blachy za pomocą lasera?

Cięcie laserem pozwala na uzyskanie maksymalnie dokładnego kształtu różnego typu materiałów. Ponadto, to daje powtarzalność działań, która jest właściwie nie do powtórzenia gdy stosujemy innego rodzaju technologie obróbki. Czym właściwie jest cięcie laserem? to rodzaj obrabiania materiału, w trakcie której jest użyta wiązka laserowa, rozprowadza ona dużą ilość energii na bardzo małej przestrzeni. W momencie, gdy promień laserowy dotyka powierzchni na której jest materiał, duża ilość energii przenosi się na nią. To pozwala na wykonywanie precyzyjnych nacięć. Sprawia to, że cięcie laserem bez wątpienia wyróżnia się wśród innych metod obróbki materiałów.  Należy jednakże pamiętać, iż każdy laser do cięć blachy się od siebie różni. Jakość jaką ma wiązka laserowa z pewnością będzie się od siebie różnić. Warto także dodać o rodzajach cięcia blachy:

  • Odparowanie
  • Wypalanie
  • Topnienie i wydmuchiwanie
  • Tworzenie pęknięć

Podczas cięcia laserem blach poprzez odparowanie materiał, który obrabiamy podlega odparowaniu w obojętnym chemicznie gazie. Niemniej jednak w przypadku metody o nazwie wypalanie, najpierw stapia się materiał. Kolejnym krokiem jest wydmuchanie części materiału, która się stopiła poprzez gaz.Cięcie laserem blach oraz metali realizuje się na jeden z następujących sposobów:

Cięcie reaktywne

Do niego używa się strumienia tlenu lub mieszanki chemicznej która zawiera tlen oraz argon. Dzięki temu, że powstaje ciepło, cięcie laserem poprzez wypalanie jest o wiele bardziej wydajne niż pozostałe sposoby obróbki.

Cięcie z użyciem pęknięć

Ta metoda jest oparta o wytwarzanie pęknięć. W jaki sposób to się odbywa? Stosuje się tu wiązki laserowe, które doprowadzają konkretny kawałek metalu do ogromnej temperatury. Taką metodę poleca się do materiałów których grubość wynosi minimum 1 milimetr.

Cięcie w stanie ciekłym

Ta metoda zwykle znajduje zastosowanie w przypadku metali z wysokich stopów. 

Jakie blachy możemy poddać obróbce?

Tak naprawdę obrobić możemy wszystkie rodzaje blach. Dodatkowo  warto także wspomnieć , że wiele marek w miastach takich jak na przykład Warszawa czy Wrocław dostarcza usługę cięcia blach za pomocą lasera. Należy jednakże mieć w pamięci to że wielkie znaczenie ma to jaką blacha ma grubość, które będą poddane obróbce. W przypadku blach aluminiowych jest to nie więcej niż 3 mm. W przypadku blach nierdzewnych – cięcie laserowe sprawdzi się w elementach o grubości 6 milimetrów. 

Jakie są plusy laserowego cięcia blach

W przeciwieństwie do pozostałych metod obróbki, laserowe cięcie blach ma dużo zalet.

Do najistotniejszych plusów takiej metody należą:

  • wydajność procesów – dzięki temu, że użyjemy skoncentrowanej wiązki lasera, blacha podlega ekspresowej obróbce. W krótkim czasie można uzyskać nawet skomplikowane wzory, a element jest natychmiast gotowy do użycia, bez konieczności dodatkowego obrabiania.
  • idealna powtarzalność – laserowe cięcie blach i jego procesy ustawiane są automatycznie, dzięki czemu są one powtarzalne. Nawet precyzyjne, trudne do osiągnięcia efekty możemy w 100% {odtworzyć na następnym materiale.
  • redukcja kosztów – dzięki pełnej automatyzacji i powtarzalności procesów, można ograniczyć finanse związane ze stratą tworzywa. Laser wytwarza niebywale cienką wiązkę, zapewniającą perfekcyjne cięcie, nie uszkadzając przy tym części materiału, która została.