Posted on

Prawo jazdy to dla wielu osób najważniejszy egzamin w życiu, ważniejszy niż egzamin dojrzałości. Dzieje się tak zwłaszcza przez na duże pokłady emocji, które nam wtedy towarzyszą, ponieważ jest to duży stres dla większości kursantów. Pomimo, iż kurs obejmuje jazdy z instruktorem, w momencie, w którym jesteśmy sam na sam w samochodzie z osobą egzaminującą, wszystko wydaje się trudniejsze. Co zrobić, aby wyjść z tej sytuacji zwycięsko?

Przydatne wskazówki na egzamin praktyczny.

Egzamin praktyczny na prawo jazdy składa się z kilku elementów, które od wielu lat są takie same. Są to: przygotowanie do jazdy, jazda, po łuku, tzw „górka”, a po prawidłowym ich wykonaniu, egzaminator wyjeżdża z kursantem “na miasto”, po to by zobaczyć umiejętność prowadzenia pojazdów w ruchu drogowym. Podczas praktycznego egzaminu na prawo jazdy warto pamiętać o kilku elementarnych rzeczach. Musimy być skupieni – podczas każdego etapu egzaminu, musimy najlepiej jak to możliwe wykonać wyzanczone zadania. Egzaminator zwróci uwagę na najdrobniejsze szczegóły, najistotniejsze elementy to:


– ustawienie lusterek i fotela

– zapięcie pasów

– łuk trzeba przejechać ciągiem – inaczej egzaminator uzna przejazd za niepoprawny

– samochód po przejechaniu łuku musi całą powierzchnią być w obrębie „koperty”

– podczas jazdy na mieście, przy każdym manewrze musimy włączać kierunkowskazy

– nie wolno przekraczać dozwolonej w mieście prędkości
– zwracajmy szczególną uwagę na pieszych, rowerzystów i sygnalizację świetlną i jej usytuowanie

– nie spieszmy się

– każdą czynność trzeba robić dokładnie i uważnie w taki sposób, aby egzaminator mógł zaobserwować, iż jesteśmy czujni i dbamy o bezpieczeństwo na drodze

– zarówno swoje jak i innych.

W trakcie wszystkich wyżej wymienionych czynności, należy być skupionym i ostrożnym. Warto pamiętać, że to nie tylko egzamin praktyczny, który nada nam uprawnienia do jazdy samochodem, ale również fakt, iż znajdujemy się na ulicy wśród innych kierowców i niezmotoryzowanych uczestników ruchu drogowego.

Co w sytuacji, w której nie czujemy się pewnie przed egzaminem?

Kiedy czujemy, iż to nie jest to dobry moment na podejście do egzaminu praktycznego albo mamy ochotę jeszcze przez jakiś czas jeździć pod okiem nauczyciela, warto pomyśleć o dodatkowych jazdach. Jazdy dodatkowe w Gdańsku są rozwiązanie stosowane przez większość ośrodków szkolenia kierowców, szczególnie w dużych miastach jak np. Gdańsk, Łódź lub Poznań, z uwagi na ogromny teren, w który potencjalnie możemy trafić podczas egzaminu. Dzięki zakupieniu dodatkowych godzin jazdy mamy możliwość przede wszystkim doskonalić nasze umiejętności za kierownicą, a dzięki temu zwiększyć indywidualną pewność siebie w trakcie prowadzenia pojazdu. Warto zastanowić się nad takim rozwiązaniem, zwłaszcza gdy mamy jakiekolwiek obawy.