Posted on

Druty oglądamy na każdym kroku. Z nich robione są siatki, wieszaki czy też przewody elektryczne w domach. Druty mogą być stalowe, aluminiowe albo miedziane, zdarza się, że wykonywane są również takie z domieszką srebra lub złota. Przyjrzyjmy się dziś tym stalowym.

Wpis stworzony na podstawie informacji ze strony Orstal – producent drutu.

Czym jest drut stalowy i gdzie go spotkamy?

Jeśli mielibyśmy wymienić najbardziej podstawowe przedmioty budowlane to bez wątpienia zostałby tam wymieniony drut stalowy. Spotkamy go w każdym sklepie budowlanym czy też wnętrzarskim ponieważ jest stosowany w różnych branżach. Druty stalowe mają najróżniejsze parametry. Możemy spotkać drut miękki, półtwardy oraz twardy i będą się one różnić podatnością na rozciąganie. Drut miękki charakteryzuje się niską wytrzymałością na rozciąganie, natomiast druty twarde mają właściwości, które pozwalają określić je jako „normalne”.

W dodatku spotkać możemy druty stalowe różniące się typem pokrycia. Tworzone są druty ciągnione na sucho. Chodzi tutaj o szare druty, zwane również gołymi. Rozpowszechnione są również druty ciągnione na mokro, one również są gołe, aczkolwiek z połyskiem. Następnymi kategoriami są modele żarzone ciemne lub jasne, ale również zrobione z myślą o zastosowaniu pod powłoki galwaniczne. Jeszcze innym istotnym wskaźnikiem jest przekrój drutu. Zazwyczaj jest on okrągły albo owalny. Kupimy także druty mające przekrój skręcony lub kwadratowy.

Druty stalowe są jednym z najczęściej wykorzystywanych fragmentów w budownictwie. Przy ich pomocy tworzy się zbrojenia betonu, wytwarza gwoździe, bloki podporowe czy też tworzy zawiesia. Co więcej drut stalowy jest używany w branży meblarskiej przy produkcji regałów, półek oraz koszy ekspozycyjnych, a także podczas tworzenia dekoracji. W dodatku z drutu stalowego tworzone są siatki ogrodzeniowe, sprężyny a także drobny sprzęt AGD.

Kiedy tworzony jest drut ciągniony i do czego służy?

Ciągnienie jest metodą przetwarzania, która jest wykorzystywana przede wszystkim w sytuacjach, kiedy konieczna jest ogromna dokładność. W dodatku będzie to rewelacyjna metoda wtedy kiedy planujemy zachować atuty mechaniczne tworzywa początkowego. Przez rozciąganie pręta zatracamy jego jędrność, jednak za to otrzymujemy wytrzymałość, która jest konieczna w sporej ilości branż. Poza tym technika ciągnienia jest idealna jeśli nie chcemy nadrywać wewnętrznej struktury surowca, ponieważ wygląda ona w ten sposób, że zwiększa się długość kosztem średnicy drutu. W zasadzie jednak jest to bardzo trudna procedura. Wykorzystywany jest więc głównie wtedy, kiedy musimy mieć gładką oraz dokładnie obrobioną powłokę, ale nie chcemy stosować jeszcze jednej obróbki wykończeniowej. W poszczególnych sytuacjach druty ciągnione na zimno są wyjątkowe zwłaszcza biorąc pod uwagę niskie koszty ich robienia. Proces ciągnienia jest także bardzo pożądany kiedy potrzebujemy zrobić drut mający niedużą średnicę, czyli mniejszą niż 5 mm. Mechanizm ciągnienia jest niesamowicie często użytkowany przy rurach o niedużych oraz średnich średnicach.

Charakterystyka drutu prostego

Druty proste najczęściej są wykorzystywane w branży budowlanej. Prostowane są na prościarkach i to co najważniejsze, nie są zawijane w rolki. Przeważnie prostowane są druty mające średnice pomiędzy 2,5 a 10 mm, nie ważne czy są gołe czy ocynkowane. Druty proste są najczęściej cięte do wybranego przez klienta rozmiaru.

Okazuje się, że druty stalowe pomimo, że tak często kupowane, mogą się od siebie różnić prawie wszystkim. Możemy zamówić ciągnione oraz prostowane, gołe i ocynkowane. Dobrze dopasowane druty stalowe będą być przydatne niezwykle długo. Należy jedynie pamiętać o kilku banalnych rzeczach jak np. zakupienie drutów stalowych ocynkowanych lub w inny sposób impregnowanych, jeżeli chcemy użytkować je na dworze – tak aby nie rdzewiały.