Posted on

Pompy tłokowe – co warto o nich wiedzieć?

Pompy tłokowe są to pompy wyporowe której elementem roboczym jest tłok który porusza się w cylindrze ruchem posuwisto-zwrotnym. W sklepach możemy znaleźć wiele typów pomp tłokowych. Warto również napomknąć o zaletach pomp tłokowych, którymi są zdolność pompowania gęstych cieczy. Z kolei ich zastosowaniami są transfery:

  • Ściernych oraz żrących cieczy, którymi są kwasy winowe a takżę osady,
  • Bardzo gorącej cieczy o temperaturze 100°C
  • Maziowatych cieczy,
  • Gęstych i zamulonych cieczy.

Niemniej powinno się mieć w pamięci że pompy takie wymagają dobrej pielęgnacji, a czasem naprawa pomp będzie niezbędna.

Pompy wodne – co warto o nich wiedzieć?

Bez wątpienia przez ciągłą dostępność wody możemy normalnie spędzać dnie. Często aby mieć dostęp do wody niezbędne jest zastosowanie pompy, która doprowadza wodę do domu lub ogrodu. W sklepach znajdziemy wiele rodzajów tych urządzeń. Te pompy znajdują zastosowanie w wielu typach instalacji, są one używane na przykład do: zaopatrzenia w wodę za pomocą przepompowywania wody czystej a także brudnej ze studni, basenów bądź innych zbiorników naturalnych a także sztucznych. Niemniej jednak o pompy wodne należy dbać, oraz należy liczyć się z faktem że regeneracja pomp może być potrzebna.

Pompy hydroforowe- co warto o tym wiedzieć?

Pompy samozasysające, które nazywane są również pompami hydroforowymi, są interesującą alternatywą dla pomp głębinowych. Znajdują swoje zastosowanie gdy woda znajduje się stosunkowo wysoko natomiast instalacja wodociągowa ma być wykonana możliwie jak najniższym kosztem. Te pompy samozasysające są chętnie wybierane są aby zasilić domki letniskowe, czy też systemów podlewania ogrodu oraz wypompowywania deszczówki. Dodatkowo modele które są wydajniejsze bez wątpienia można wykorzystywać również do celów przemysłowych bądź do tłoczenia wody którą wykorzystamy na potrzeby  spożywcze w domu jednorodzinnym. Pamiętaj, aby odpowiednio o nią dbać oraz ją pielęgnować przeciwnie remont pomp może być konieczny.

Pompy wtryskowe- co należy o tym wiedzieć?

Ten rodzaj pompy to w szczególności stosowna do hydraulicznego wtrysku paliwa. Niemniej jednak w związku z dużymi minusami tych pomp nie są one zbyt często wykorzystywane.

Pompy zębate – co należy o nich wiedzieć?

Pompy zębate cechują się bardzo trwałą konstrukcją o przedłużonej eksploatacji. Czy wiesz że większość modeli pomp zębatych jest dostępna z przyłączami które są w linii prostej czy też pod kątem 90 stopni. Pompy projektuje się tak aby nie były w posiadaniu części gumowych, mające styczność z tłoczonym medium. Jeżeli chodzi o to jakie pompy mają zastosowania to znajdują one je na przykład w przemyśle cukierniczym, naftowym, lakierniczym, farmaceutycznym a także chemicznym. Generalizując pompy zębate znajdziemy także w kilku wielu innych gałęziach przemysłu. Pompy potrafią pracować zarówno z cieczą o wysokich temperaturach a także idealnie nadają się do tłoczenia smoły.

Pompy wirowe- co należy o nich wiedzieć?

Dzięki zwartej konstrukcji, prostemu użytkowaniu i wysokiej wydajności, te urządzenia znajdują dużo zastosowań w szeroko pojętym przemyśle i budownictwie. Takie pompy mogą z powodzeniem pompować wodę ale także i ścieki. Przez to pompy wirowe są chętnie instalowane w przemysłowych systemach kanalizacji ściekowej jak i instytucjach a także obiektach użytku publicznego. Ponadto warto dodać że takie pompy są bardzo odporne na wysoce intensywną eksploatację. Pompy wirowe takżę mogą służyć do pompowania ścieków komunalnych czy też do osuszania pomieszczeń, które są zalane. Oprócz tego takie pompy znajdują zastosowanie również w innych branżach, czyli energetyce, rolnictwie oraz górnictwie.

Pompy nurnikowe – co warto o tym wiedzieć?

Taki rodzaj pomp możemy wykorzystać głównie w ciężkich warunkach, z uwagi na to, że zapewniają one ciągłość pracy. Swoje główne zastosowanie znajdują w  przepompowywaniu wyjątkowo zabrudzonej cieczy. Jednakże taki typ pompu dobrze poradzi sobie też z oczyszczoną cieczą. W dzisiejszych czasach profesjonalne pompy nurnikowe głównie wykorzystuje się do zasilania aparatów procesowych, bądź do zatłaczania wody złożowej czyli solanki.