Posted on

Aktualnie w każdym miejscu publicznym musi być odosobniona toaleta, z dostępem do ciepłej wody, środków higienicznych a także suszarki do dłoni. Te restrykcje narzucone są prawnie. Wiele osób wciąż opornie korzysta z toalet, ponieważ miejsca te przywodzą skojarzenia z brudem, brakiem higieny czy ogólną czystością pozostawiającą dużo do życzenia. Obecne rozporządzenia prawne i względy sanitarno-higieniczne nie dopuszczają takiej sytuacji. Toalety publiczne są regularnie sprzątane i utrzymywane w jak najlepszym porządku.

Zdarza się jednak, że toaleta w miejscu publicznym została nieprzystosowana do grupy docelowej. Zazwyczaj kwestią problematyczna jest też niewielka powierzchnia, którą zajmuje, co zazwyczaj stwarza problem związany z przemieszczaniem się po tak wykonanej łazience – szczególnie dla osób z niepełnosprawnościami. Inaczej projektuje się toalety dla szkół i innych placówek edukacyjnych, a w inny sposób dla szpitali a także galerii usługowo-handlowych. Istotne, aby przy projektowaniu tego miejsca wziąć pod uwagę potrzeby przyszłej grupy docelowej.

W lokalach gastronomicznych, handlowych , edukacyjnych a także w placówkach medycznych musi znajdować się toaleta publiczna, która musi spełniać wymagania dotyczące czystości, wygody, poczucia bezpieczeństwa oraz prywatności korzystania a także posiadać stosowne urządzenia sanitarne. 

Łazienki publiczne to niewątpliwie nie tylko toalety, ale również miejsce, gdzie można wziąć prysznic. Tego typu wyposażenie spotykane jest między innymi na stacjach benzynowych w okolicy tras regularnie używanych przez kierowców samochodów ciężarowych, a także na kempingach czy polach namiotowych. Wyposażenie łazienek oraz urządzenia sanitarne użyteczności publicznej tego rodzaju także musi odznaczać się odpornością, starannością i bezawaryjnością.

Wymagane wyposażenie do łazienek publicznych 

 Akcesoria do łazienek publicznych renomowanych producentów to szeroki wybór produktów wykonanych do zaopatrzenia toalet ogólnodostępnych. Dla zaoszczędzenia miejsca oraz zaplanowania przestronnej toalety publicznej, konieczne będą akcesoria do toalet, dzięki którym możemy zapewnić ład i prządek, bez wnoszenia chaosu. Wyposażenie toalet publicznych wiąże się z organizacją miejsca oraz powierzchni w nich, toteż znajdują się tutaj przede wszystkim:

  • miejsce do przewijania noworodków,
  • dozowniki do dezynfekcji,
  • dozowniki nakładek na muszle sedesowe,
  • zasobniki na foliowe woreczki
  • także zasobniki na torebki higieniczne

Urządzenia sanitarne zapewniają poukładaną przestrzeń łazienki a także bezproblemowe utrzymanie jej w higienicznym porządku.

Nieodzownym elementem dowolnej toalety publicznej są dozowniki do dezynfekcji. Powinno się przypilnować, żeby akcesoria do łazienek publicznych a także urządzenia sanitarne zrobione zostały przez cenionych producentów, iż będziemy mieć wtedy gwarancję, że są one najlepszej klasy. Czasami tańsze zaopatrzenie łazienki jest jedynie pozorne, ponieważ zakup u nieznanego producenta może okazać się nieudany a urządzenia sanitarne awaryjne, w związku z czym w niedługim czasie niezbędna stanie się ich zamiana na nowsze.

Powszechne jest, że działają oddzielne toalety publiczne dla kobiet i mężczyzn. W damskich toaletach publicznych montuje się miski WC, a w sanitariatach dla mężczyzn także pisuary

Przy montowaniu pisuarów w toalecie trzeba oczywiście przeanalizować odstęp między nimi, chodzi o to, aby realne było komfortowe skorzystanie z nich. W momencie, kiedy w toalecie znajdują się dwa albo większa ilość pisuarów, zaleca się, aby chociaż jeden z nich został zamocowany na takiej wysokości, aby również dziecko mogło go użyć. Jeśli chodzi o miski WC powinny być one zamontowane w kabinach na tyle dużych, by zapewniały swobodę ruchów. Odpowiednim rozwiązaniem są również charakterystyczne wieszaczki łazienkowe, które umożliwiają wygodne odwieszenie ubrania wierzchniego. 

Utrapieniem damskich toalet są odwieczne kolejki. Najprostszym rozwiązaniem problemu długich kolejek do toalet dla kobiet jest montaż zwiększonej ilości kabin sanitarnych w toaletach dla pań. Wiąże się to niewątpliwie z potrzebą przeznaczenia zwiększonej ilości miejsca na toaletę dla kobiet, co należy uwzględnić już w fazie projektu.