Posted on

Nie ulega najmniejszej wątpliwości, że szkolenia BHP są bardzo ważne. Dzięki nim pracownicy danego przedsiębiorstwa mogą przypomnieć sobie mnóstwo kwestii odnośnie bezpieczeństwa w firmie, a co za tym idzie, zapobiec licznym wypadkom. Według kodeksu pracy pracodawca odpowiada za szkolenia BHP. W naszym kraju funkcjonuje wiele firm świadczących usługi z tego zakresu. Często oferują one dojazd do okolicznych miejscowości. Np. frima z Bydgoszczy dojedzie również do takich miast jak Wągrowiec, Nakło, Żnin czy Szubin.

Od czego zależy termin kolejnego szkolenia BHP?

Warto wyjaśnić, kiedy dokładnie szkolenia BHP są obowiązkowe – oczywiście tuż po zawarciu umowy o pracę każdy pracownik powinien takowe odbyć. Trzeba pamiętać jednak także o okresowych szkoleniach. Termin kolejnych szkoleń okresowych w dużej mierze jest zależny od stanowiska, na którym jest dany pracownik. Jeśli mowa o robotnikach oraz osobach działających na niebezpiecznych stanowiskach, kurs BHP należy przejść co roku. Robotnicy, którzy jednak nie ryzykują zdrowiem i życiem, powinni odbyć takowy raz na trzy lata. Jeśli mowa o innych pracownikach, jest to z reguły pięć lub sześć lat, w zależności od funkcji pełnionej w przedsiębiorstwie.

elektryk przestrzegający zasad bhp

Dlaczego należy zapewnić swoim pracownikom takie szkolenia?

Podsumowując, jeśli zatem prowadzisz firmę w miejscowości jaką jest Bydgoszcz lub w nieodległych miastach, powinieneś zwrócić uwagę na zapewnienie swoim pracownikom odpowiedniego szkolenia BHP. Wybór jest na tyle obszerny, że z pewnością znajdziesz coś dla siebie w optymalnej cenie. Zdecydowanie warto się tego podjąć, żeby później nie mieć problemów z prawem oraz po to, żeby Twoi pracownicy komfortowo czuli się w miejscu pracy i nie wywoływali przykrych zdarzeń.

Wyróżniamy dwa podstawowe rodzaje szkoleń BHP. Na dzień dobry każdy wdrażający się pracownik musi odbyć instruktaż ogólny oraz instruktaż stanowiskowy. Szkolenie wstępne, ma na celu dostarczenie wszystkim uczestnikom niezbędnej wiedzy, dotyczącej najważniejszych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. Wszystkie zawarte w kursie informacje wynikają z zapisów zawartych w kodeksie pracy.

Postaw na szkolenie BHP przygotowane przez specjalistów

Naszym zdaniem warto skorzystać z opcji poprowadzenia koniecznego instruktażu przez wyspecjalizowaną firmę szkoleniową, która przekaże wszelkie informacje sprawnie i zrozumiale.

W każdym przedsiębiorstwie obowiązują określone zasady, zaczerpnięte z kodeksu, które jednocześnie znajdują się w regulaminie firmy. Takie szkolenia są niezwykle istotne i każdy nowy pracownik powinien zostać zaznajomiony z zasadami bezpieczeństwa i higieny pracy. Ponadto szkolenia BHP dokładnie omawiają metody udzielania pierwszej pomocy.

Instruktaż stanowiskowy pozwala zrozumieć nowemu pracownikowi wszystkie zasady, których należy przestrzegać podczas wykonywania obowiązków. Korzystając z usług szkoleń BHP można mieć pewność, że pracownik uzyska wszystkie najistotniejsze informacje. Z pewnością zostanie poruszony temat metod ochrony przed potencjalnymi zagrożeniami, a także instrukcje jak pracować w sposób bezpieczny.

pracownica chroniąca słuch zgodnie z zasadami bhp

Szkolenia BHP – Dlaczego są takie ważne?

Mocnym argumentem dla każdego pracodawcy jest to, że według obecnego prawa taki kurs jest niezbędny. Warto mieć pewność, że nowy pracownik będzie wiedzieć jak reagować nawet w trudnej sytuacji. Bez wątpienia zmniejszy to ryzyko wystąpienia trudnych sytuacji.

Szkolenia BHP obowiązują również pracowników z doświadczeniem, ponieważ co dany okres powinni oni je odnawiać. Osoby, które realizują szkolenie zyskują przywilej do wykonywania swoich obowiązków w sposób bardziej świadomy. Warto zauważyć także, że firmy zapewniające takie kursy swoim pracownikom, są bardzo dobrze odbierane przez opnię publiczną.

Szkolenie z pierwszej pomocy –  pamiętaj, jak bardzo jest istotne

Bezpieczeństwo zarówno pracowników, jak i całego otoczenia powinno być priorytetem w każdym przedsiębiorstwie. W każdym zawodzie wszystkie osoby są narażone na potencjalnie niebezpieczne sytuacje. Dlatego każdy, bez wyjątku, powinien mieć dostęp do podstawowego sprzętu oraz apteczki. Taki asortyment w istotnym momencie może zdziałać bardzo dużo i w razie wypadku zagwarantuje możliwość oczekiwania na ratowników po udzieleniu pierwszej pomocy.

Źródło informacji: http://karczewski-bhp.pl/